PŘIŠLI DRSNÍ HOŠI

11.10.2020

Bill Armstrong usedl do křesla pro generálního manažera kojotů 17. září (externí info tu) a od té doby už stihl udělat několik personálních změn v managementu. K těm nejvýznamnějším bezesporu patří dosazení Briana Daccorda do role speciálního asistenta GM a ředitele brankářských operací, Darryla Plandowskiho do pozice nového ředitele amatérského skautingu a Ryana Jankowskiho za jeho asistenta. Jinak řečeno, čistka, respektive verbování lidí, se kterými chce Bill spolupracovat, je v plném proudu.

Pro info - po příchodu majitele Desert Dogs Alexe Meruela v červnu 2019 se těch změn v obsazení managementu klubu stalo/děje opravdu dost. Vedle výše zmíněných manažerů platí za nové tváře pouštního celku mimo jiné Alex Meruelo junior, Patrick Murphy, Lowell Heit, Anthony Horton, Michael Kesaris, Mike Berry, Cole Cook, Chris MacDonald nebo Brittani Willett. Všechny současné zaměstnance vrchního managementu AZ a jejich pracovní náplň najdete zde.

Z trenérského štábu pak po poslední sezoně 2019/20 skončil asistent Ricka Toccheta John MacLean a dlouholetý videokouč Steve Peters (pro organizaci mimochodem pracoval 23 let!). Ani jednomu z nich nebyla prodloužena smlouva.

Nyní ale zpět k Armstrongovi.

Nás fanoušky určitě nejvíc zajímá, jaké změny udělá v kádru, a to před startem nové sezony NHL, která by měla vypuknout 1. prosince. Takže... Tady je přehled:

Michael Grabner

Billovým prvním zásahem do stávající soupisky bylo vyškrtnutí 33letého útočníka Michaela Grabnera (externí karta hráče). 
Rakouský specialista na oslabení (a na střílení gólů v oslabení) byl v sobotu 3. října zařazen na listinu volných playerů (waivers) s následným vyplacením ze smlouvy. Grabs měl přitom před sebou poslední rok kontraktu s cap hitem 3 350 000 USD.

V rámci buyoutu tak cap hit Coyotes bude nově zatěžován částkami 833 333 USD v sezoně 2020/21 a 1 258 333 USD v sezoně 2021/22.

"Je to čistě hokejové rozhodnutí," vysvětlil Armstrong. "Michael je neskutečný člověk, oblíbený mezi spoluhráči. Je absolutním profesionálem, ceníme si všeho, co pro naši organizaci vykonal. Přejemu mu a celé jeho rodině do budoucna jen to nejlepší."

Grabner má na svém kontě od vstupu do NHL v ročníku 2009/10 druhý největší počet branek v oslabení ze všech hráčů ligy - 22. První v této statistice je bostonský forvard Brad Marchand s 27 shorties.

V minulé sezoně pak tento rychlonohý křídelník původem z Villachu nasbíral 11 kanadských bodů (8+3) ve 46 zápasech základní části. V devíti duelech vyřazovací fáze zapsal bilanci 3+0.

Tyler Pitlick a John Hayden

9. října v 18:00 SEČ se v NHL otevřel trh s nechráněnými volnými hráči. Hned první den Arizonu posílili útočníci Tyler Pitlick a John Hayden. GM Armstrong (který podle svých slov v pátek vstával už ve 4 hodiny ráno) se tak při zkvalitňování soupisky Desert Dogs nejprve zaměřil na posílení o hráče do 3./4. lajny, a to o borce vyznávající fyzický styl hokeje/forčeking. Hrát proti nám by tak soupeře mělo víc bolet.

"Chtěli jsme do třetí a čtvrté formace dodat víc tvrdosti. Myslím, že jsme toho příchodem těchto dvou playerů dosáhli," okomentoval transfery pro oficiální web Coyotes nový stavitel kádru pouštních psů Armstrong. "Přidali jsme do skládačky přesně ty kousky, které tento tým potřeboval. Abychom soky víc "bodali". Jsem spokojen, že se nám povedlo tyhle dva "kaktusy" podepsat. Oběma klukům jsem přitom řekl: "Vím, že hráči z ostatních klubů vás asi nemají moc v lásce, ale my vás rádi máme, potřebujeme vás tady." Věřím, že nám pomohou praktikovat tvrdší hokej."

28letý Tyler Pitlick (externí karta hráče) působil v poslední sezoně ve Philadelphii, kde si v základní části připsal 20 bodů (8+12) v 63 zápasech, byl členem speciální formace na oslabení a rozdal plných 132 hitů (+ zblokoval 42
 střel) - nejvíc v mužstvu letců. V play off zaznamenal dalších 16 startů a 3 body (2+1).

S Arizonou, proti které mimochodem vstřelil svoji premiérovou branku v NHL v kariéře v roce 2013, podepsal dvouletou jednocestnou smlouvu s cap hitem 1 750 000 USD.

Armstrong Pitlicka poprvé zaregistroval v roce 2009, kdy Tyler nastupoval za Minnesotskou státní univerzitu v Mankato (NCAA). Poté ho v rámci svých skautských povinností sledoval i v Medicine Hat (WHL).

"Měl jsem s Coyotes několik hodně dobrých rozhovorů. A takhle to dopadlo. Myslím, že je to pro mě ideální místo. Je tam několik skvělých, mladých kluků, bude to fajn," řekl Pitlick. "A jak bych popsal svůj styl? Miluju rychlý a fyzický hokej, forčeking, chci být na puku. Pokud dostanu šanci, můžu i tvořit hru, šance a dávat góly. V každém případě makám naplno střídání co střídání, snažím se večer co večer dostat ze sebe maximum. Podle mě se lidem ve Philly moje hra opravdu líbila. Ocenili ji a myslím, že ji ocení i fanoušci Arizony."

25letý John Hayden (externí karta hráče) oblékal v minulém ročníku dres New Jersey, kde ve 43 duelech zapsal 4 body (3+1). V poušti se domluvil na jednoletém jednocestném kontraktu s platem 750 000 USD.

"Těším se, až kojotům dodám vlastnosti, na kterých je postaven můj styl - tvrdost, fyzická hra. Hraju tak od mládí, snažím se tím svému klubu přinést proti konkurentům výhodu. A je jedno, v jaké jsem lajně nebo v situaci na ledě. Prezentuju se jimi za každých okolností... Vím, že kluci si hraní za Arizonu pochvalují, jsem nadšený, že tam budu taky působit," hlásí Hayden, kterého měl Armstrong na radaru už od roku 2011, kdy skautoval americký rozvojový program (U.S. National Development Program).

"Líbí se mi, jak hraje. Je to tvrdohlavý kluk, fyzicky silný (101 kilogramů). Je vysoký (191 centimetrů) a pro ránu nechodí daleko, nebojí se odhodit rukavice. Myslím si, že hráči potřebují vědět, že mezi sebou mají někoho, kdo je na ledě ochrání, zastane se jich. To je důležité."

Oba playeři jsou mimochodem praváci (hokejku drží napravo) a nastupují především na křídle - Pitlick na pravém, Hayden na pravém i levém.

Johan Larsson a Dryden Hunt

Druhý den od otevření trhu s volnými nechráněnými hokejisty k nám přišli útočníci Johan Larsson s Drydenem Huntem. Prvně zmíněný bývalý dlouholetý forvard Buffala by měl hned zaujmout místo v prvním týmu, naopak Hunt (naposledy působící na Floridě) se o něj porve v předsezonním kempu, ale spíš se počítá s tím, že ročník začne na farmě v Tucsonu.

28letý Švéd Johan Larsson (externí karta hráče), jenž s Oliverem Ekman-Larssonem vyhrál zlato na MS 2018, oblékal dres Sabres od roku 2013. V minulé sezoně absolvoval 62 zápasů s bilancí 6+12. Je to podobný typ hráče jako výše zmíněné nové posily Tyler Pitlick a John Hayden - není mu tedy vůbec cizí fyzická hra (naopak) se zaměřením na obranu (takže ideální "součástka" do defenzivního systému trenéra Ricka Toccheta, konkrétně do 3./4. lajny).

Během své kariéry v NHL si navíc Johan drží zhruba 50% úspěšnost na buly, takže by měl na tomto postu operovat také v Arizoně (umí však i na levém křídle). A parametry jeho smlouvy? Jednocestná na dva roky za 2,8 milionů dolarů (cap hit 1 400 000 USD).

24letý Kanaďan Dryden Hunt (externí karta hráče) odehrál v posledním ročníku 35 duelů (13+16) na farmě Floridy ve Springfieldu v AHL a 21 utkání v prvním mužstvu Panthers (0+4). V rámci NHL se stěhuje vůbec poprvé ve své kariéře. S kojoty se tento křídelník domluvil na jednoleté dvoucestné spolupráci za 700 tisíc dolarů.

Jordan Gross

Vedle příchodů Larssona a Hunta Armstrong upekl 10. října i jednoleté prodloužení smlouvy s bekem záložního celku Roadrunners Jordanem Grossem (externí karta hráče). 25letý Američan si v ročníku 2019/20 připsal dva starty v NHL, jinak působil v Tucsonu (56 zápasů, 27 bodů). Díky novému dvoucestnému paktu si v případě působení v NHL přijde na základním platu na 750 000 USD (v opačném případě bude brát na farmě 145
 000 USD).

zdroj: espn.com, nhl.nbcsports.com, coyotes.nhl.com
zdroj obrázku (Tyler Pitlick): nhl.com

© 2019 Hokejový blog. Autor Josef Hlaváč.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky