POSKLÁDANÉ PUZZLE

31.12.2020

Má už Barrett Hayton na to, aby hrál stabilně NHL? Upřímně, nemám ten pocit. Výkony, které tento 20letý útočník a pětka draftu 2018 mezi mantinely top hokejové ligy světa dosud předváděl (dohromady zapsal 20 zápasů), nebyly ideální. Ano, neměl takovou minutovou stopáž/důvěru, ale... on si ji vlastně ani nezasloužil. Když totiž šanci na ledě dostal, člověk v něm budoucího ofenzivního tahouna Coyotes neviděl. V žádném případě. Záblesky tam byly, ale jako šafránu.

Zatím to v jeho podání prostě není ono. A těžko si představit, že teď na kempu (potažmo v úvodních duelech sezony) přepne své výkony na zcela jiný (vyšší) level. Najednou, lusknutím prstu. Že se na kemp dostaví úplně jiný hráč. Ne.

Logicky mi z toho vychází následující: Namísto toho, aby Barrett v A-týmu zase jenom paběrkoval, sbíral pár střídání za zápas a neměl tak šanci naplno prodat/rozvinout svůj talent, měl by plnit roli top centra na farmě v Tucsonu v AHL. Tam dostane minuty, přesilovky, všechno. V Roadrunners to na něm bude stát. Ukáže, co v něm fakt je. Je stále mlád, všechno má před sebou. O patro níž se naučí být lídrem.

Takže... Co se nakonec stane? Co s Haytonem plánuje Bill Armstrong?

Podle mě byl Barrettův osud definitivně zpečetěn čerstvým krokem z dílny generálního manažera AZ ze středy 30. prosince. Krokem, který prostor na ledě prvního týmu Haytsovi nezaručí, nepřidá. Je to přesně naopak.

Po odchodu Dereka Stepana už to přitom vypadalo, že by Haytsův čas mohl přijít. Jako vážně. Příchod 33letého Dericka Brassarda z trhu s volnými hráči ale vybídl Barretta k tomu, aby svoje choutky na stabilní místo v sestavě zase spolkl.

Suma sumárum, elitní dvě útočné trojky jsou dané (Keller - Dvorak - Garland, Brassard - Schmaltz - Kessel). A pro defenzivně zaměřenou 3. a 4. formaci už také máme borce - takové, kteří se na tuto roli hodí rozhodně líp než Hayton (Crouse - Larsson - Pitlick, Hayden - Caggiula - Fischer).

Puzzle je poskládané.

Dává to smysl

To, že Derick Brassard (podepsal na 1 rok za rovný milion dolarů) zvýší konkurenci v útoku, respektive zakotví v prvních dvou lajnách, výrazně naznačil (nebo dokonce potvrdil) pro oficiální web Coyotes sám Armstrong: "V Derickovi získáváme zkušeného playera, jenž může zaujmout pozici v našich top dvou formacích. Navíc je univerzální. Umí hrát na centru i na levém křídle. Právě na křídle úspěšně operoval v Islanders."

"Tenhle tým jde správným směrem. Dává mi smysl sem přijít. Těším se na to, až se setkám s novými spoluhráči," byla první Brassardova slova po stvrzení paktu s pouštními psy. "Yotes mají velmi dobrého gólmana, obranu v čele s kapitánem Ekman-Larssonem a kombinaci mladých hráčů s těmi zkušenými. V ofenzivě je pak spousta kluků s potenciálem. Keller, Schmaltz... Solidní mix rychlosti a tvrdosti. Čtyři lajny, které do toho jdou naplno večer co večer. Sledoval jsem je v play off. Jsem rád, že tu mohu být."

V kabině se pak tento mistr světa s Kanadou z roku 2016 potká s několika známými tvářemi - brankářem Antti Raantou, s nímž působil v Rangers, Jasonem Demersem, proti němuž nastupoval v QMJHL, nebo Kesselem, ex-parťákem z Pittsburghu. "Phil je osobnost a jedním z nejzábavnějších borců, se kterými jsme kdy hrál. Nemůžu se dočkat, až se s ním opět uvidím."

Brass v hledáčku

Dericka, jenž do Arizony přicestoval v úterý a k ostatním spoluhráčům se připojí po vypršení povinné karantény až druhý den kempu (ten začne 3. ledna), sledoval Bill Armstrong už od jeho působení v QMJHL:

"Tedy od té doby, co jsem se poprvé pořádně ponořil do světa skautingu. Hrál tehdy za Drummondville v Quebeku. Bylo super se na něj dívat, ještě se zdokonalil, má co nabídnout. Vhodně doplní naši sestavu, může zastávat post centra i křídla v prvních dvou lajnách," zopakoval GM, že místo v A-týmu se pro Haytona bude hledat opravdu jen hodně těžko...

Jaká bude realita?

Brassard má za sebou 13 sezon v NHL. Odehrál je za Columbus, Ottawu, Pittsburgh, Floridu, Colorado a oba newyorské celky. Nejlepší čísla měl v Rangers, za které v ročníku 2014/2015 vstřelil 27 branek a připsal si 60 bodů. Loni zapsal za Isles 32 bodů v 66 startech. Celkově v základní části Národní hokejové ligy zaznamenal 852 zápasů, 186 gólů a 297 asistencí. V play off absolvoval 117 utkání s bilancí 25+43.

zdroj: coyotes.nhl.com, sport.cz
zdroj obrázku (Brassard): nhl.com© 2019 Hokejový blog. Autor Josef Hlaváč.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky