LANGHAMEROVA SITUACE

07.12.2019

Marek Langhamer, gólman Chabarovsku v KHL a stále (papírově) prospekt Arizony, by se po této sezoně mohl vrátit do Ameriky. K této možnosti se v rozhovoru pro web iDNES.cz stroze vyjádřil jeho agent Robert Spálenka z agentury Sport Invest. Fanoušci kojotů zbystřili... Jenže, je to opravdu tak horké? A podepsal by Marek s Coyotes, jež na něho i nadále drží práva pro zámořský trh (do června roku 2022), ale se kterými se nerozloučil, mírně řečeno, "standardně"?

"V tuhle chvíli netuším, jak moc je můj návrat (do Ameriky) reálný. Je tam hrozně moc faktorů, které by do sebe musely zapadnout. Prvním je to, abych chytal ještě líp, a pak také práce Sport Investu. Moji prioritou je nyní co nejvíc pomoct Chabarovsku," potvrdil mi sám Marek, že nad comebackem uvažuje.

Hammer, jak se Langhamerovi přezdívá, byl klubem Coyotes draftován už v roce 2012 v 7. kole ze 184. pozice. Tuze dlouho bojoval o to, aby si vychytal místo mezi elitou. A když už to vypadalo, že se konečně rýsuje větší šance, respektive zápasové vytížení minimálně v Tucson Roadrunners v AHL... přišel konec. Ne úplně komfortní konec. A odchod na starý kontinent.

Psal se rok 2017.
20. února Marek absolvoval proti Anaheimu svůj premiérový start v NHL (ve 45. minutě vystřídal zraněného Mikea Smithe, lapil 7 z 8 střel, efektním zákrokem dvě tři sekundy před koncem zachránil výhru 3:2), 
v prvních týdnech ročníku 17/18 nasbíral v AHL 3 utkání (s průměrem branek/zápas 1,59 a úspěšností zákroků 94,7 %) a 25. listopadu zaznamenal v NHL druhý start (v polovině utkání proti Vegas nahradil Wedgewooda, chytil všech 10 ran). V překladu - když chytal, nezklamal. Naopak. O to větší rozčarování asi Marek musel prožívat, když víc příležitostí nedostával. V době/sezoně, kdy český reprezentant vyhlížel průlomový rok ve své kariéře.

Kde byl sakra problém?

Trenérský štáb Coyotes/Roadrunners si všechno namaloval jinak. Se svými brankáři-prospekty měl své (jiné) plány. Svoji "koncepci". A nutno dodat, že celkem kontroverzní. Takovou, že Marek se mohl v brance přetrhnout... ale nakonec stejně čapali jiní.

Sám 25letý rodák z Moravské Třebové mi kdysi řekl, že se vedení organizace rozhodlo k tomu, že přednost (a to teď myslím výhradně farmu) budou dostávat jeho kolegové z brankářského teritoria - Adin Hill a Hunter Miska. Proč? 
Protože jsou mladší. Jasně, tohle zdůvodnění by se možná i dalo pochopit, kdyby... kdyby Markovi v té době nebylo 23 let, Hillovi 21 a Miskovi 22. Tedy věkový rozdíl věru minimální!

Věci poté nabraly známý spád. Aby Langhamer chytal, měl větší zápasovou praxi, byl na začátku prosince 2017 uvolněn do brněnské Komety, za kterou stihl v oné sezoně 17/18 odehrát 9 bitev s - opět - skvělými statistikami (průměr 1,96 a úspěšnost 92,5 %).

Následoval ročník 2018/2019. Ten Marek zahájil znovu v Brně a znovu s pěknými čísly (8 zápasů, průměr 2,38 a úspěšnost 91,6 %), aby ho pak po přesunu v polovině listopadu 2018 dokončil v Chabarovsku (19 duelů, 1,98 a 92,9 %). No a bilance z aktuální sezony v KHL? 18 mačů, průměr 2,17 a úspěšnost 92,5 %. Samá skvostná numera.


Kdy se vrátí?

Podle výše uvedených cifer je jasné, že návrat Marka Langhamera do Ameriky dává smysl. Je logický, chce se říct, že je jen otázkou času.

Navíc je tu ještě jeden fakt, který Hammerův opětovný přesun do zámoří a přímo do Arizony podporuje - po tomto ročníku vyprší smlouvy jiným prospektům pouštních psů Hillovi s Madsenem (ten se mimochodem připojil k Tucsonu v březnu 2018). Co na to Hammer? "Šance nebo okénko by se tam mohlo otevřít, ale jestli se to podaří... To teď fakt nevím."

Vedle návratu do pouště je ve hře výměna Langhamerových hráčských práv ke konkurenci. První rozhovory by ale byly
 na trase Markův agent - Coyotes.

"Jo, asi by to tak bylo," hlásí český brankář, jehož touha je jasná a neměl by ani problém vyplnit si ji na jihozápadě Spojených států. Zášť necítí. "Je to NHL, každý tam chce hrát. A za těch pár let, co jsem tam (v Arizoně) nebyl, se situace určitě změnila. Klub se nyní nachází na pozicích pro play off, to o něčem svědčí. Na to, co se stalo, už nemyslím."

"Nyní chci hlavně předvádět dobré výkony v KHL a pak můžu myslet na něco jiného. Tohle (možný návrat) se bude řešit až po sezoně. Nemá smysl si říkat, že když teď zachytám pět zápasů dobře, tak mi určitě dají smlouvu nebo že mi zavolají."

Klapne to? Mimochodem - podle serveru eliteprospects.com má Marek v Chabarovsku kontrakt do konce ročníku 2020/2021.

zdroj obrázku: Matt Kartozian-USA TODAY Sports, Reuters