HAYTON V OSTRAVĚ

13.12.2019

Dobrá zpráva pro fanoušky kojotů v Česku a na Slovensku. Vedení Arizony uvolnilo Barretta Haytona na mistrovství světa hráčů do 20 let! V Ostravě tak budeme mít možnost sledovat na vlastní oči jednoho z top prospektů ze stáje Coyotes, který prošel draftem loni v červnu na páté pozici. V tomto ročníku si pak tento 19letý útočník připsal debut v NHL.

V dosavadním průběhu sezony top hokejové ligy světa však Hayton zatím absolvoval pouhých 14 zápasů (s bilancí 1+3). Spíš je zdravým náhradníkem, příležitost dostávají jiní. Naposledy dres Yotes oblékl 29. listopadu proti Vegas (čas na ledě 7:59), od té doby proseděl na tribuně 7 duelů v řadě.

Na juniorském šampionátu to ale bude jiná písnička. Rodák z Peterborough dostane na ledě moře prostoru. Měl by totiž plnit roli jednoho z největších tahounů Kanady, možná bude operovat na postu prvního centra.

"Je to špičkový borec. Působí už v NHL, což pro naši skupinu hodně znamená, když v šatně máme kluka s takovou historií. Je to skvělý lídr, jakého potřebujete," řekl trenér javorových listů Dale Hunter.

"Tohle je pro Barretta skvělá šance, jak pokračovat ve svém progresu. Bude jedním z vůdců Team Canada, v mužstvu zastane významnou roli. Z bitev proti dalším top talentům z celého světa si odnese neocenitelné zkušenosti. Po turnaji se k nám opět připojí, aby nám pomohl ve zbytku sezony," konstatoval generální manažer pouštních psů John Chayka.

Hayts si na MS dvacítek zahrál i loni. Na turnaji ve Vancouveru a Victorii zaznamenal 4 asistence v 5 utkáních. Domácí nároďák ale nedopadl vůbec dobře, skončil až šestý.

V základní skupině letošního šampionátu se Kanada postupně porve s USA (26. 12. od 19:00), Ruskem (28. 12. od 19:00), Německem (30. 12. od 15:00) a Českem (31. 12. od 19:00).

Přípravu na MS zámořský výběr absolvuje ve Vídni, kam odletí tento víkend. Chybět nebudou ani zápasové testy - 19. 12. je na programu střet se Švýcarskem a 23. 12. boj s Finskem.

PS: V Česku už Barrett jednou byl. V roce 2017 reprezentoval javorové listy U18 na Hlinka Gretzky Cupu v Břeclavi. V 5 kláních urval 6 bodů (3+3). Odvezl si zlatou medaili. "Bylo to úžasné. Je to jedna z mých nejsilnějších hokejových vzpomínek. Ta země mi v jistém slova smyslu 'chutná'."

PS 2: Spolu s Haytonem se na MS "20" ukážou ještě tito prospekti AZ: Ty Emberson (USA), Victor Söderström (Švédsko), Matias Maccelli (Finsko), Aku Räty (Finsko), Jan Jeník (Česko) a Valentin Nussbaumer (Švýcarsko).

zdroj obrázku: nhl.com/Getty Images