ÚTĚK SE NEKONÁ

03.01.2021

Úderem 1. ledna byla o další rok prodloužena nájemní smlouva mezi Glendale (pronajímatelem), kde leží Gila River Arena, kterou město vlastní, a klubem Coyotes (nájemcem). Situace se tak opakuje stejně jako v posledních letech. Kojoti tímto "provizorním" krokem získali domov jen na následující sezonu, tedy do konce ročníku 2021/22. Takže... stále žádná jistota, žádný klid, co se budoucnosti, respektive dlouhodobého setrvání pouštních psů v Arizoně týče.

"Kauza" s arénou ale nekončí (ano, běží už pár let a ještě nějaký čas žít bude). Krátkodobé prodlužování nájmu totiž nemá smysl. Nedává organizaci, fanouškům nebo sponzorům záruku, co se s klubem (ne)stane v delším horizontu. Nedá se nic velkého plánovat. Taky proto se v médiích pořád objevují někdy už tuze únavné spekulace, že by se klub mohl přestěhovat do jiného státu, třeba do texaského Houstonu.

Manažer Glendale Kevin Phelps do toho loni v září napsal dopis vedení týmu pouštních psů a společnosti ASM Global (firma, která má na starost správu haly Gila River Arena), kde uvedl, že současný stav, kdy se nájem prodlužuje vždycky jen a pouze o rok, je "napjatý" pro všechny zainteresované strany - tedy jak pro město, tak pro samotný klub i ASM Global.

Vedení Yotes situaci řeší, jedná s ASM Global o podepsání nájmu na mnohem delší dobu. Podle Glendale Desert Dogs minulý měsíc zaslali ASM "předběžný náčrt dlouhodobé dohody". Městští zastupitelé by si představovali uzavření paktu o délce pronájmu na minimálně 12 let, v "ideálním případě" na 15 - 18 let"Rozhovory pokračují," řekla tento týden mluvčí Glendale Sue Bredingová. Jednání o podobě možné budoucí dlouhodobé nájemní smlouvy potvrdil i její "kolega z branže" - mluvčí kojotů Rich Nairn: "S městem pěstujeme skvělé partnerství. V této věci spolupracujeme už dlouho a i nadále budeme."

Poté, co Coyotes koupil Alex Meruelo, Glendale velmi záleží na tom, aby se prodloužení spolupráce na delší dobu upeklo. Nový vlastník klubu se totiž po převzetí AZ vyjádřil, že by tým nejraději přestěhoval, respektive ho viděl hrát v jiném/novém stánku, a to blíž centru Phoenixu, kde bude díky hustší městské aglomeraci zaručena vyšší návštěvnost (hlavně se skloňovalo East Valley), čímž by byla podpořena lepší finanční stabilita/prosperita klubu.

Odchodem mužstva do atraktivnější lokality by odlehlé Glendale, kde kojoti hrají od roku 2003, ztratilo interesantní finanční prostředky z pořádání domácích zápasů Arizony. Meruela choutky ohledně výstavby nové haly určitě neopustily, současná epidemická situace ve světě se však negativně projevila i v jeho byznysu. Coyotes z tohoto důvodu otočili, Meruelo za každou cenu z Glendale neutíká, krize ho donutila změnit uvažování/strategii, nebrání se teď proto uzavření dlouhodobější nájemní smlouvy (která by ale šla - na druhou stranu - vždycky nějak vypovědět, kdyby se v dohledné době, do pár let, přece jen povedlo nový stadion postavit).

Kojoti prodlužují nájemní smlouvu v Gila River Areně pokaždé o jednu sezonu, a to už od roku 2016 (do roku 2015 arénu spravovali sami Coyotes). Smlouva o pronájmu na další ročník se vlastně obnovuje automaticky po 31. prosinci daného roku. Pokud by už pouštní psi v nájmu dále pokračovat nechtěli, museli by se právě do tohoto data (do 31. 12.) ozvat s tím, že o další spolupráci (o prodloužení nájmu o další sezonu) již nestojí.

Zmíněné ekonomické důsledky z covid krize se odrazily třeba v tom, že správce haly ASM Global dostal od kojotů nájemné, podíl z příjmů z akcí v Gila River Areně (hlavně tedy ze zápasů Yotes) a jiné poplatky s několikaměsíčním zpožděním - až v říjnu. Původní termín splatnosti byl 30. červen, kdy končí účetní období.

S vybranými finančními prostředky se ASM Global dělí s Glendale. Z konkrétního hlediska ASM v říjnu poslalo do kasy Glendale 837 000 USD. Bylo to méně než v předchozích letech, to se ale vzhledem k pandemii a jejím následkům (zrušeným akcím/duelům v Gila River Areně; kojoti navíc v srpnu propustili zaměstnance arény) čekalo. Před vypuknutím covidu přitom zástupci města vyhlíželi sumu zhruba 1 mil. USD. V rámci nynějšího účetního období, které potrvá do června 2021, pak rozpočet Glendale počítá s cifrou ještě menší, kolem 641 000 USD.

Aby těch čísel nebylo málo, na závěr dodám, že Glendale příjmy z akcí na stadionu splácí částku 183 milionů dolarů, kterou si na postavení Gila River Areny půjčilo. Ročně město z dluhu ukrojí zhruba 13 mega. Společnosti ASM Global zároveň Glendale vyplácí 5,6 milionů USD/rok za správu stadionu + 500 tisíc USD/rok za údržbu haly a organizaci koncertů (tedy za normální situace, když se nějaké show konají, což v posledním roce nebyl zrovna ten případ).

zdroj: azcentral.com
zdroj obrázku (Gila River Arena): tutorperini.com

© 2019 Hokejový blog. Autor Josef Hlaváč.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky