26 HODIN V AUTĚ

06.06.2020

Do Gila River Areny se pomalu vrací život. V pondělí 8. června odstartuje individuální příprava (na ledě i mimo něj) směřující k vrcholu v podobě předkola play off s Nashvillem. Zatím nejde o tradiční kemp, který bývá například v září před novou sezonou, ale o tréninky na dobrovolné bázi a v malých skupinách - s maximálně šesti hokejisty najednou a s limitovaným počtem dalších pracovníků klubu Coyotes. Důvod těchto opatření je zřejmý: vytvořit bezpečné a kontrolované podmínky v rámci snahy zamezit šíření koronaviru.

Datum zahájení zmíněného oficiálního tréninkového kempu zatím stanoven nebyl. Předpokládá se, že by měl vypuknout v polovině července, ne však dřív než 10. 7. Dosud také ani nevíme, kdy a kde Arizona proti Nashvillu v kvalifikačním kole (v sérii na tři vítězné zápasy) nastoupí. V půlce srpna? V Las Vegas?

V každém případě - v těchto dnech stojí před některými hráči Desert Dogs, kteří se od pondělí 8. června touží dobrovolných tréninků osobně zúčastnit, celkem slušná výzva: Jak se do Phoenixu vlastně dostat?

V této době to může být (logicky) dosti složité, pro někoho, i kdyby přijet mermomocí chtěl, de facto nemožné. Pokud playeři (řeč je hlavně o těch kanadských, švédských, ruských atd.) pobývají během pandemie mimo Arizonu (potažmo mimo Spojené státy), mají vzhledem k aktuálním restrikcím/omezením ve vzdušném prostoru a na hranicích mezi jednotlivými státy... problém.

Samozřejmě, je hodně kojotů, kteří podobné strasti řešit vůbec nemusejí. Hlavně ti, kteří v Arizoně (dočasně) žijí, respektive se rozhodli tam někde karanténu trávit. No a ti druzí? Když ta možnost přicestovat existuje (ano, s vidinou, že nebude úplně pohodlná), zkusí si nějak poradit. Zaimprovizují...

...čímž se dostáváme k "hlavnímu hrdinovi" tohoto článku: k
anadskému prospektovi pouštních psů Braydenu Burkeovi.

Příběh křídelního útočníka naší farmy v Tucsonu v AHL, který vydal oficiální web Coyotes, je totiž velmi interesantní. Jen si to představte. Tenhle borec se chce do přípravy v Glendale zapojit natolik, že nasedl do auta a z domovského Edmontonu se vypravil na předlouhý 26hodinový trip na jihozápad Spojených států.

Přesně tak. Burke vystoupil ze své komfortní zóny a rozhodl se strávit zhruba jeden den na silnicích. Délka trasy? Více než 1 700 mil (přes 2 700 kilometrů).

Klobouk dolů.

"V pátek brzo ráno naskočím do auta, vyrazím kolem páté hodiny. Naplánoval jsem si, že ten den pojedu 17, možná až 18 hodin," řekl ještě před tripem Burke, který nikdy neprošel draftem NHL a s Arizonou má podepsanou smlouvu do konce sezony 2020/21.

Mimochodem, v posledním ročníku (teprve druhém mezi profíky) opanoval tento 23letý forvard kanadské bodování Tucsonu - v 51 duelech základní části zapsal 52 bodů a s 21 brankami byl nejlepším střelcem mužstva Roadrunners (s 13 trefami byl i top snajprem v přesilovkách). Zahrál si také na AHL All-Star Classic a jednou se dokonce dočkal pozvánky do NHL - loni 12. prosince. Debutu v nejprestižnější lize světa se nicméně dosud nedočkal.

Potřetí v životě

Zajímavostí je fakt, že Burke "štreku" Edmonton - Glendale nepodstupuje autem poprvé. Na čtyřech kolech se z Kanady do Arizony vypravil předtím už dvakrát (loni a předloni v létě před startem kempů). Ale... Nyní to bude přece jen trošku jiné, odlišné.

Brayden totiž nebude přespávat v žádném hostelu/hotelu jako v předchozích dvou případech, nikoho (příbuzné, kamarády) po cestě nenavštíví.

"Beru s sebou polštář a přikrývku. V pátek večer zastavím na nějakém parkovišti, dvě tři hodinky se prospím a v sobotu se vydám na druhou, poslední část mé jízdy. Tímhle způsobem chci prostě omezit kontakt s ostatními lidmi na minimum a dostat se do cíle co nejrychleji."

V autě má zavedený i jistý systém/program: "Na hodinu si zapnu hudbu, na hoďku či dvě podcasty, cca hodinu pak budu mluvit/konverzovat skrz telefon se známými." A občerstvení? "No, to ještě uvidím... V pátek ráno ale každopádně posnídám v Tim Hortons, budu taky hodně pít sodovou vodu. Máma mi navíc na cestu určitě napakuje nějaká ta lehká jídla."

A co na Burkeho dobrodružný výlet říká generální manažer Yotes John Chayka?

"Tohle je pouze jeden ze spektra vícero nestandardních způsobů, jak se k nám kluci nyní budou dopravovat. Postupně naše hráče obvoláváme, informujeme je o bezpečnosti během cestování a tady u nás na místě. Konkrétně Braydenovi jsme zavolali a dali mu vědět, že je u nás vítaný, že klidně může přijet, zacvičit si a zabruslit s ostatními. Kdyby se k nám pokusil dostat letecky, pravidla říkají, že by následně musel do dvoutýdenní karantény. Toho se Brayden chtěl vyvarovat. Proto zvolil auto."

"Musím také říct, že teď nejde o to svolat všechny naše hráče. Není kam spěchat, kluci se sami rozhodnou, a to i v zájmu jejich rodin, co je pro ně nejlepší a jestli je nutné sem za každou cenu jezdit. Kluci se navíc udržují v kondici pravidelně-individuálně v místě, kde nyní pobývají... Nyní jde hlavně o to nastavit tady u nás bezpečné prostředí. Aby se hráči, kteří mají zájem přijet, mohli společně scházet a vrátit na led. Jsou to hokejisté, led milují, rádi se sklouznou, zacvičí si. Jsme moc rádi, že tu některé z nich (před vypuknutím oficiálního kempu) uvidíme," uzavřel Chayka.


zdroj: coyotes.nhl.com, nhl.com/cs
zdroj obrázku (Brayden Burke): Joshua Lavallee/Icon Sportswire (Getty Images)


© 2019 Hokejový blog. Autor Josef Hlaváč.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky