(H)ALL-IN

26.12.2019

Jsi fanouškem Arizony? V tom případě znáš ten pocit, když nad tvým milovaným týmem visí Damoklův meč. Když víš, že velkou hvězdu si tvůj klub nemůže dovolit. Když nevíš, kde bude tvoje mužstvo hrát domácí zápasy příští sezonu. A že play off udělá jen zázrakem. Zdá se, že minimálně některé z výše popsaných situací už neplatí. Arizona je hladová. Chce divizní titul a play off. Po dlouhých osmi letech.

Jak jinak bychom si mohli vysvětlit příchod elitního forvarda Phila Kessela před tímto ročníkem? Protihodnota nebyla malá. Top prospekt do obrany Pierre-Olivier Joseph a stále mladý útočník s potenciálem na 20 branek v sezoně Alex Galchenyuk.

Arizona kromě Kessela ve výměně s Pittsburghem získala čtvrtou volbu v draftu v roce 2021 a farmáře, beka Dana Birkse.

Kojoti krváceli, aby získali hvězdu. Nestalo by se to, kdyby arizonští majitelé nedali zelenou a nechtěli úspěch. Pryč jsou časy, kdy klub (tehdy ještě Phoenix) vlastnila liga.

Nyní se posuňme dále, do konce první třetiny základní části sezony 2019/2020. Píše se 16. prosinec 2019 a sportovní média v USA a Kanadě řeší jedinou událost - výměnu hvězdného křídla Taylora Halla z New Jersey do Arizony za dva podmíněné drafty a tři prospekty. 
John Chayka, GM Yotes, chce posílit útok a nebojí se plácnout přes kapsu, aby tým dostal do play off. Pravděpodobně myslí i na probrání "ospalého" Kessela a přivádí mu elitního parťáka.

Pojďme se podívat na hráče a drafty zahrnuté do této výměny.


IN

Taylor Hall

Nutno představovat? 28 let, MVP NHL 2018 (vítěz Hart Trophy) a jednička draftu 2010. "Top-six" forvard (a to mu ještě křivdím) s potenciálem bodu na zápas. Minulou sezonu Hall promarodil, ale když byl zdravý, zářil. 37 bodů z 33 zápasů mluví za vše. Hráč s geniálním hokejovým IQ, milimetrovou přihrávkou a ranou. Letos za Devils stihl v 30 duelech 25 bodů (6+19). Hall je hvězda. Rozdílový hráč. Nutno podotknout, že Hallovi v létě končí smlouva...

Blake Speers

22letý útočník, u kterého to prozatím na zářnou kariéru nevypadá. Farmář, který přišel především zacelit díru do Tucsonu po odchodu našich prospektů.


OUT


První kolo draftu 2020

Devils získají první pick Arizony v roce 2020, pokud Arizona nebude "tahat" první, druhá či třetí. Pak by se z tohoto prvního kola 2020 stalo první kolo v roce 2021.

Třetí kolo draftu 2021

Jednoduché. Pokud Hall s Arizonou podepíše smlouvu nebo se kojoti dostanou alespoň do druhého kola play off, z třetího kola se stane druhé. Pokud se naplní obě podmínky, New Jersey promění toto podmíněné třetí kolo v první.

Nick Merkley

22leté křídlo, které jsem už dvě sezony po sobě viděl v A-týmu Arizony. Po předsezonních kempech si však Merkley vždy sbalil svých pět švestek a mířil o patro níže. Prosadí se konečně do NHL v dresu Devils? Kdo ví...

Nate Schnarr

Tohle bolí. 20letý centr si kroutí první rok mezi seniory v AHL. Ano, ve 22 zápasech za Tucson vsítil pouze jeden gól a zapsal dalších osm asistencí. Na druhou stranu, v kolonce +/- mu svítilo +10, což na premiérovou sezonu v AHL není vůbec zlé.

Kevin Bahl

Tohle taky bolí, a možná ještě více než v případě Schnarra. 19letý Kevin Bahl se jeví jako velice slibný prospekt do prvních dvou obranných párů. Letos stihl ve 28 utkáních OHL v dresu Ottawa 67's zapsat 5+15 a 20 plusových bodů do tabulky pravdy. Měl by být oporou Kanady na letošním mistrovství světa do 20 let. K seniorskému hokeji ještě "nepřičichl", tak uvidíme, jak u Devils zvládne přechod k dospělým.

Jen pro doplnění: Tento trejd Arizonu nestál top prospekty Söderströma, Haytona a ani dobře se jevícího Jeníka.

Suma sumárum. Hodnotit tuto výměnu je velice těžké. Osobně to vidím jako jednu super hvězdu na dobu určitou (tato sezona) za pět otazníků. 
Kdo tedy tento trejd vyhrál?

Odpovědět si budeme moci až na konci tohoto ročníku. Pokud Arizona postoupí do play off, i přes nepodpis Halla by se naplnilo to, proč tato hvězda do pouště přišla. Samozřejmě, po sezoně by Arizona ke svým ztrátám musela kromě tří prospektů a dvou picků připočíst právě i Halla, a je otázka, zda by účast v bojích o Stanley Cup dokázala fanoušky a management klubu dostatečně uchlácholit.

Důležité bude, kam až se Arizona ve vyřazovací části dostane. Třeba účast v konferenčním finále nebo dokonce ve finále, nemluvě o vítězství Stanley cupu... Pak by si fanoušci mohli říct: "Ok, k něčemu to bylo."

Na druhou stranu, pokud kojoti vypadnou v prvním kole play off či se do něj vůbec nepodívají, Arizona neztratí první kolo draftu v roce 2021. Takhle v poušti ale nikdo přemýšlet určitě nechce.

V budoucnu do hodnocení tohoto obchodu vstoupí i dosud neznámé proměnné, resp. jestli a jak se Merkley, Schnarr a Bahl prosadí do seniorského hokeje. Pokud se z nich stanou hráči pro NHL, kde budou hrát pravidelně a budou mít větší roli než vyplnit místo ve čtvrté pětce, přičemž Hall v Arizoně neprodlouží a kojoti letos nepostoupí do play off, je vítěz tohoto trejdu jasný. Budou to Devils.

Alfou a omegou je pro Arizonu v současné chvíli vybojovat vyřazovací část soutěže a ideálně divizní titul. Nejen kvůli naplnění předsezonního cíle postupu do play off, ale jako základ pro vyjednávání se samotným Hallem o podpisu smlouvy.

Arizona prostě musí Hallovi ukázat, že se s kojoty musí počítat. A položit mu na stůl mnohaletou smlouvu na cca 10 milionů ročně.

Pokud se toto naplní, dohoda mezi Coyotes a Hallem nemusí být utopií. Zvlášť, když je v Arizoně tak krásně...

autor textu: Jakub Vontroba
zdroj obrázku: Christian Petersen/Getty Images