CO JE S KESSELEM?

30.11.2019

Přicházel jako hvězda. Měl hrát jako hvězda. A nehraje jako hvězda. To je vizitka Phila Kessela v Arizoně. Jinak řečeno, americký útočník to v poušti (doufejme, že zatím) nerozbalil. Nezáří tak, jak jsme si malovali. Střelecky se trápí, nedává góly. Zabere? Probere se? A kdy? Už by mohl, času na adaptaci měl habaděj, často střídá útoky, ale efekt zatím "žádná sláva".

Letní příchod (29. června výměnou za Alexe Galchenyuka) v Pittsburghu nespokojeného/nešťastného forvarda vyvolal mezi fanouškovskou komunitou Coyotes velký rozruch. Prodej permic šel strmě nahoru. Každý si od prověřeného snajpra sliboval hory doly. Právem. Kessel v týmu Penguins válel (a vlastně i předtím v Torontu a Bostonu), jeho rána pravidelně mířila s milimetrovou přesností za záda bezmocných brankářů. Sypal fíky večer co večer.

Všichni v poušti tak byli natěšení (možná dokonce i "nadržení"), jak pozvedne útok (+ přesilovky) kojotů na zcela jinou úroveň. Nebyl důvod, proč by tomu mělo být jinak. Alespoň těch 20 tref se čekalo (a pořád čeká). Navíc ho pojí úzký vztah s koučem Rickem Tocchetem - vzájemné přátelství se datuje od dob působení Toce u Pens v pozici asistenta hlavního trenéra (Tocchet je dá se říct i takovou zárukou toho, že živla Kessela zkrotí, že nebude dělat mimo stadion nějakou neplechu).


Realita? Uff...

Což o to, ofenzivu letos nemáme tak marnou jako loni (důvod - mimo jiné příchod Söderberga, Schmaltzův návrat po zranění, kometa s názvem Garland a Dvorakův progres), ale když se detailněji podíváme na to, kolik z oněch celkových 76 fíků zasadil Phil, je to tristní obrázek. 4. Slovy čtyři branky Kessel doposud vstřelil. A to je na hráče s cap hitem 6,8 milionů dolarů setsakramentsky málo (může si podat ruce s podobně drahým Stepanem). Tři ze svých čtyř zásahů navíc dal v přesilovkách... Dohromady pak nasbíral 14 bodů v 27 zápasech a účast na ledě +/- má hrozivou (-12). Suma sumárum, chceme od něho víc!

Na druhou stranu, nejde o to, že by Kessel neměl šance. Že by byl úplně neviditelný. Ne. Do loženek se dostává. Když jsem se například podíval na Philovy statistiky z loňské sezony v dresu Pens, počet střel/zápas vychází plus mínus stejně. A to tam měl po ruce Crosbyho s Malkinem! Tedy playery na - upřímně řečeno - úplně jiném levelu než v Arizoně.

Bohužel, proměňování drhne. V posledním (pátečním) duelu proti Vegas Kesselova frustrace už vyplavala na povrch, nedusil ji v sobě - po zahozené top šanci několikrát bouchl hokejkou o hrazení při návratu na střídačku. Sám totiž moc dobře ví, že tohle (a mnoho jiných předchozích akcí) prostě musí dávat/proměňovat. Možná by nebylo od věci změnit šablonu střel, kterými brankáře prověřuje. Furt to zkoušet mezi nohy... Je to čitelné.


A co je ještě smutnější?

Philova (ne)výdrž. Co si budeme povídat, s přibývajícími roky hráči zákonitě všeobecně zpomalují, není kde brát, to je přirozené (pozoruji to i u sebe na pouhém veřejném bruslení! :) ). Jenže u Kessela jsem si všiml, že mu palivo dochází extrémně brzy. Jako by často přepálil start. První kroky má super, umí do toho šlápnout, jenže křivka výdrže jde rychle dolů. A nedej bože, když své střídání protáhne (ať už dobrovolně nebo nuceně).

Právě ve zmíněném utkání s Vegas došlo k až takové extrémní situaci, že při jednom protaženém střídání Phil na ledě de facto jen stál, soužil se... Zadýchaný, vyšťavený. Nepěkný to pohled. I Derek Stepan na tom loni nebyl z fyzičkou takhle špatně. A to je co říct.


Jak to bude pokračovat dál? Kessel už určitě rychlejší nebude, nemládne (32 let), nicméně na té efektivitě by se zapracovat rozhodně dalo. Vždyť v minulosti prokázal, že čich na góly má. A to se jen tak nevypaří.

Zaslouží však také pochvalu - za to, že dokáže umě vyvést kotouč do útočné třetiny, u mantinelů vybojovat puk, přihrát do velké šance spoluhráčům. Prostě... Ještě není "úplně mimo".

U něho, s jeho platem a historií, se ale stejně každý dívá na čísla. A ta nemá.

PS: bilance Alexa Galchenyuka v Pittsburghu je 9 bodů (1+8) v 17 duelech a podle Dana Kingerskiho z pittsburghhockeynow.com není vyloučen jeho trejd

zdroj obrázku: Norm Hall